Atopowe zapalenie skóry (AZS) – Jak dbać o skórę?

Poznaj złote zasady pielęgnacji skóry wrażliwej, dotkniętej przez AZS. Podstawą jest prawidłowa higiena, maści przeciwzapalne, nawilżanie oraz ochrona, ale też odpowiednia dieta i obniżenie poziomu stresu.

Atopowe zapalenie skóry jest uciążliwe i często nawraca, ale można z tą dolegliwością normalnie funkcjonować. Jak? Warunkiem jest odpowiednie dbanie o skórę, gdyż staje się ona cieńsza i podatna na uszkodzenia.

Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry powinny szczególnie dbać o skórę. Pomocne jest regularne nawilżanie kremami i preparatami poleconymi przez dermatologa. Nawracające swędzenie i sucha skóra to dwa najczęstsze objawy AZS. Trzeba pamiętać o kilku zabiegach pielęgnacyjnych, by skóra była w lepszej kondycji, a my w lepszym stanie psychicznym – egzema rąk często wywołuje poczucie zakłopotania i wstydu. Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji skóry przy AZS.

  1. Nawilżaj i stosuj odpowiednie kosmetyki

Wiele produktów może działać podrażniająco, dlatego wybieraj preparaty polecone przez dermatologa i dedykowane osobom z atopią. Przede wszystkim w ich składzie nie powinno być szkodliwych detergentów. W codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej sprawdzą się tzw. emolienty – mogą to być kremy, balsamy, emulsje i mleczka. Dbają one o barierę ochronną skóry.

Najważniejsze jest nawilżanie skóry atopowej, dlatego warto unikać przebywania w pomieszczeniach zakurzonych, klimatyzowanych czy np. palarniach. Stan zapalny i stopień wysuszenia skóry mogą się pogłębiać.

  1. Kąpiele pod prysznicem

Szybki prysznic to ukojenie dla chorych na atopowe zapalenie skóry, ale wcześniej trzeba nasmarować skórę preparatem ochronnym. Kąpiele w wannie nie są wskazane – tym bardziej długie i w gorącej wodzie.

  1. Stosuj proszek dla alergików

Chorzy na atopowe zapalenie skóry powinni regularnie natłuszczać skórę, ale też zwrócić uwagę na inne rzeczy – jak pranie odzieży. Ich skóra łatwo ulega podrażnieniom, dlatego należy sięgać po delikatne proszki do prania dla alergików.

Dowiedz się więcej: https://www.dermedica.com.pl/atopowe-zapalenie-skory/