Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Zakup łóżeczka dla dziecka nie jest tak banalną sprawą, jak może się wydawać. W końcu to w nim maluch spędza większość czasu. Nie tylko, śpi, ale też bawi się, ćwiczy, uczy się siadać czy skakać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, oglądając łóżeczka dla dzieci – i tych młodszych, i tych starszych.

Określamy budżet
Na początku warto ustalić, jakim budżetem dysponujemy. Łóżeczka dla dzieci różnią się od siebie w wielu kwestiach, ale przede wszystkim ceną. Najprostsze można kupić choćby za sto złotych, ale są też mebelki za kilka tysięcy. Nie zawsze opłaca się wybrać najtańszy model, dlatego też poza ceną zwróćmy uwagę na takie aspekty jak jakość wykonania czy materiał z jakiego zostały wykonane.

Pamiętajmy, że łóżeczka dla dzieci wymagają wymiany – dziecko szybko rośnie i będzie potrzebowało większego miejsca do spania. Najpierw wystarczy kojec dla maluszka, następnie warto kupić np. łóżko Flexa MDF Junior, które można wydłużyć z 140 do 190 cm. Sprawdzi się idealnie jako przejściówka między łóżeczkiem szczebelkowym a normalnym łóżkiem. Aby było bardziej funkcjonalne, można dokupić szufladę na pościel, poręcze zabezpieczające czy… zjeżdżalnię.

Ważny jest design
Dla rodziców ważny jest także sam wygląd łóżka – warto wybrać mebelek, który będzie komponował się z wystrojem pokoju, a nawet całego mieszkania czy domu. Niektóre modele mają np. wyjmowane szczebelki, kółka, zjeżdżalnię, szufladki lub rozmaite dodatki. Występują też w różnych kolorach.
Co więcej, inne łóżeczko dziecięce wybierzemy dla dziewczynki, a inne dla chłopca – producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych projektów! Biel czy róż zwykle wybierana jest do pokoju córki, a błękit dla syna. Poza szeroką gamą tradycyjnych łóżeczek, można wybrać m.in. niemal łoża dla małej księżniczki, łóżka z biegunami, dzięki czemu posłużą jako kołyska, albo łóżka piętrowe.

Łóżka piętrowe – marzenie niejednego dziecka
Gdy dziecko wyrośnie już z łóżeczka dziecięcego, w zasadzie każde marzy o łóżku piętrowym i spaniu na górze! To znakomite rozwiązanie do pokoju dziecięcego, jeśli jego metraż nie przyprawia o zawrót głowy. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo miejsca, a na łóżku wygodnie wyśpi się dwoje dzieci. Jednak każda pociecha zgodzi się, że łóżko piętrowe to nie tylko miejsce do spania. Dlatego też tak ważna jest kwestia wytrzymałości mebla.

Łóżka piętrowe są bardzo bezpieczne, gdyż producenci muszą przestrzegać rygorystycznych przepisów bezpieczeństwa, które obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Górne łóżko wyposażone jest w barierkę chroniącą dziecko przed wypadnięciem i upadkiem. Większość ma także schodki zamiast drabinki, a wybrani producenci– np. Flexa – stworzyli także łóżeczka piętrowe ze zjeżdżalnią, prawdziwy hit wśród przedszkolaków.

Piętrowe łóżka dla dzieci

Dla kogo łóżko piętrowe?
Rozwiązanie to poleca się zwykle dla dzieci w różnym wieku – wyjątkiem są bliźniaki, które zapewne będą się spierały o to, kto będzie spać na górze. Jeśli jednak mamy dzieci w różnym wieku, to 3- lub 4-latki powinny spać na dolnym łóżku. Aby zadbać o ich bezpieczeństwo, można dokupić dodatkową barierkę, którą później będzie można zdemontować w dowolnym momencie.

Łóżka piętrowe dla dzieci to świetny wybór, ale mogą z powodzeniem posłużyć im znacznie dłużej. Powierzchnia spania nie jest mała, wynosi zazwyczaj 90×200 cm, a nośność około 100-120 kg, co sprawia, że może na nich spać nawet 18-latek. Co prawda może to już nie być jego marzeniem… Warto wtedy zwrócić jego uwagę na liczne zalety typu półki na książki, szafeczki itd. Dzięki temu zyskuje w pokoju więcej miejsca na ulubione przedmioty i gadżety, np. komputer, piłkę itd.

Autor: Karolina Kwiecińska, zdjęcia: sklep.mebleflexa.pl