Test na obecność pasożytów

Każdy z nas może mieć pasożyty. Czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo trudno jest w pierwszej chwili skojarzyć często występujące objawy, jak np. wymioty czy ból brzucha z pasożytami. Dlatego warto się przebadać, gdy zauważymy niepokojące sygnały wysyłane przez ciało.

Pasożyty to organizmy roślinne lub zwierzęce, które siły do życia cierpią z innych istot. Człowieka może zaatakować aż kilka tysięcy ich rodzajów, więc prawdopodobieństwo zarażenia się którymś z nich jest naprawdę duże. Najczęściej są to pierwotniaki (lamblia), obleńce (np. glista) oraz płazińce (np. tasiemiec), ale także te bytujące na skórze, jak wszy czy komary.
Wbrew pozorom zarażenie się pasożytami jest dość powszechne. Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia tylko jedna osoba na dziesięć jest zdrowa. Pasożyty nie są wybredne, atakują biednych i bogatych, dzieci, dorosłych i osoby starsze. Najwięcej zarażeń odnotowuje się w państwach rozwijających się.

W mięsie i w wodzie
Pasożyty można złapać wszędzie. W domu, w pracy, w mieście, na łące. Często organizmy cudzożywne dostają się do ciała człowieka wraz z pożywieniem. Na przykład w mięsie wieprzowym mogą być larwy włośnia krętego. W nieumytych warzywach i owocach zdarzają się jaja glisty. Tasiemiec może się znajdować w surowej rybie lub kawiorze.
Jeśli nawet wyeliminujemy te produkty z diety, co byłoby bardzo trudne, to i tak nie będziemy całkowicie bezpieczni, bo pasożyty mogą się czaić również w wodzie. I tej do picia, i stosowanej do kąpieli. Trudno się przed nimi uchronić.

Czy masz te objawy?
Tym, co powinno zwrócić naszą uwagę, są nieprawidłowe wypróżnienia (np. biegunki, cuchnące stolce), wysypki, bóle brzucha i głowy, nudności, brak apetytu, ale również kojarzone z mniej typowymi dla pasożytów objawami – rozdrażnienie, bezsenność czy zapalenie oskrzeli, jak w przypadku zakażenia glistą ludzką.

Zbadaj się!
Obecność pasożytów w organizmie może prowadzić do bardzo poważnych chorób, między innymi: artretyzmu, reumatyzmu, problemów ze wzrokiem, cukrzycy, zapalenia mózgu czy depresji.
W związku z tym powinnyśmy regularnie kontrolować stan zdrowia, a w przypadku nieprawidłowych wyników od razu zgłosić się do specjalisty w celu podjęcia dalszego leczenia. Metodą, która pozwala wykryć obecność pasożytów w organizmie, jest badanie żywej kropli krwi. Można je przeprowadzić po wcześniejszym zapisaniu się.

Mikroskopowa analiza daje również możliwość obserwacji przeciwciał, wskazujących na zagnieżdżenie się pasożytów w naszym organizmie.