Funkcjonalne i wygodne. Jak wybrać biurko dla dziecka?

Przygotowanie uczniowi odpowiedniego miejsca do pracy to dla każdego rodzica poważne wyzwanie. Funkcjonalność przestrzeni, odpowiednie oświetlenie, przybory do porządkowania i przechowywania to tylko niektóre kwestie, na które należy zwrócić uwagę, urządzając pokój ucznia.

Kluczowy jednak jest wybór biurka, przy którym dziecko będzie mogło wygodnie się uczyć.

– Jedną z najważniejszych rzeczy przed wyborem biurka dla dziecka jest ustalenie jego wielkości. Trzeba je odpowiednio dobrać do naszego dziecka. Dosyć ważnym elementem jest też liczba schowków i szuflad – mówi newsrm. tv Michał Grot, kierownik Działu Meble, Black Red White

Podczas aranżowania miejsca do nauki, rodzice powinni zwrócić uwagę na wiele różnych aspektów ergonomicznego wykorzystania przestrzeni, aby była funkcjonalna i dawała dziecku możliwość komfortowego odrabiania lekcji oraz bieżącej nauki. Pierwszym krokiem przy wyborze biurka powinna być decyzja, gdzie należy je ustawić. Najlepiej, aby biurko zostało zlokalizowane w pobliżu okna, tak aby dziecko miało dostęp do światła dziennego. Ważne jest także, aby młody uczeń miał do biurka łatwy dostęp, a wokół trochę wolnej przestrzeni. Kwestia, gdzie zostanie postawione biurko, pomoże także w wyborze mebla o odpowiednich wymiarach.

Biurko, przy którym będzie uczyło się dziecko, powinno być dostosowane do jego wzrostu. W zależności od wieku dziecka odpowiednie biurko powinno mieć prawidłowo dobraną wysokość. Wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem może być zakup mebla z możliwością regulacji jego wysokości. W bogatej palecie biurek znaleźć można modele o zróżnicowanych wymiarach blatu. Przed dokonaniem wyboru rodzice powinni ustalić, jaką część przestrzeni pokojowej zajmować może biurko oraz czy będzie na nim stał monitor komputerowy czy laptop i jakie znajdą się na nim akcesoria.

Wybór biurka o odpowiednich wymiarach wiąże się także z koniecznością doboru wygodnego krzesła. Meble powinny być do siebie dopasowane pod względem wielkości oraz estetyki. Krzesło, które spełni oczekiwania użytkownika, powinno być wyposażone w podłokietniki i zagłówek oraz możliwości ich dowolnej regulacji w celu zachowania właściwej postawy ciała podczas nauki.

Krzesło nie jest ostatnim elementem, na jaki należy zwrócić uwagę, aranżując dziecku kącik do nauki. Na biurku powinno znaleźć się również miejsce dla akcesoriów ułatwiających naukę oraz organizację czasu i przestrzeni. Fundamentalny jest wybór odpowiedniego oświetlenia, które można postawić na blacie lub zamontować w pobliżu biurka. Oprócz tego dla dziecka przydatne będą różnego rodzaju organizery na drobiazgi czy zegar pozwalający na kontrolowanie czasu.

Michał Grot, kierownik Działu Meble, Black Red White, newsrm.tv