ciasna kuchnia

Wąska kuchnia w bloku – renesans wielkiej płyty

Mała kuchnia to problem przestrzeni mieszkalnych w blokach z wielkiej płyty. Zwykle jest określana jako wąska i nieustawna – stanowi wyzwanie dla projektantów. Jeśli jej szerokość pozwala na niewiele, nie musisz się poddawać. Wbrew powszechnym stereotypom, także wąską kuchnię można ciekawie i funkcjonalnie zaaranżować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Wąska kuchnia w bloku – może być praktyczna i stylowa

Kuchnia o niewielkiej szerokości i oferująca minimum przestrzeni stawia projektantom wnętrz wyzwanie. Nie jest jednak prawdą, że można takie wnętrze urządzić zawsze tak samo – pomysłów może być wiele. Ważne, by kuchnia była funkcjonalna. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by prezentowała się elegancko i modnie.

Wysokiej jakości materiały, jak m.in. kamienie naturalne, konglomeraty czy szlachetne drewno. Można znaleźć wiele gotowych projektów wąskiej kuchni, warto też skonsultować się z dobrym projektantem.

Wąska kuchnia – jak ją urządzić?

Nasze aranżacje mogą stanowić inspirację, jak urządzić wąską kuchnię. Do wyboru jest kilka sposobów, zaczynając od ułożenia szafek i rozplanowania sprzętów. Tradycyjnym rozwiązaniem jest montaż półek oraz szafek na obu stronach ściany.

Można jednak wskazać choćby trzy sposoby urządzenia wąskiej kuchni w bloku z wielkiej płyty – po jednej stronie ściany, w kształcie litery „U” albo „L”. Jednak najczęściej w takiej kuchni szafek jest za mało, a to dodatkowy kłopot. Jednak kuchnia zabudowana na całej wysokości ścian nie będzie dobrze wyglądać – zabraknie jej lekkości i optycznie pomniejszysz pomieszczenie.

Rozwiązaniem mogą być otwarte półki w górnych częściach, bo pogłębiają przestrzeń w kuchni. By zaaranżować całość w jak najbardziej praktyczny sposób, postaw na wysuwane meble lub na mobilność szafek.

Jak optycznie powiększyć wąską kuchnię?

Dużą rolę pełni też wybór kolorów, przeszklenia i błyszczące elementy oraz stylowe oświetlenie. Oba te sposoby mogą optycznie powiększyć wnętrze. Dobrym wyborem będą jasne barwy – m.in. białe ściany, beżowe szafki i jasna podłoga. Z kolei w przypadku blatu kuchennego warto postawić na konglomerat lub spiek kwarcowy w kontrastowym kolorze – m.in. Crystal Black, Crystal Shining Dark Grey czy Carrara Grey. Taki blat doda kuchni stylu i charakteru, nadając mu elegancki wygląd.

Blaty kwarcowe to uniwersalna i jednolita kolorystyka oraz błyszcząca, idealnie gładka powierzchnia. Wiele zalet i wysoka estetyka oraz jakość sprawiają, że blaty kuchenne wykonane z konglomeratu kwarcowego są chętnie wykorzystywane także w trakcie aranżacji małej wąskiej kuchni w bloku.

Poza tym blat może pełnić też dodatkową, bardzo ważną, rolę w kuchni – stołu. Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku nie zawsze pozwala na wstawienie dużego mebla. Rozwiązaniem może być zaadaptowanie części blatu i wykorzystywanie go jako stołu.

fot. ErikaWittlieb / Pixabay