Jak wybrać psiego fryzjera?

Psi fryzjer to coraz popularniejszy zawód. Z jego usług korzystamy często i chętnie, bo i moda na niewielkie psy domowe jest większa. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego warto wybierać się z pupilem regularnie do fryzjera.

Psi fryzjer potrafi świetnie posługiwać się maszynką i nożyczkami, aby wspaniale wystylizować psiaka, ale musi też świetnie znać się na psychice psa i wiedzieć, jak z nim postępować. Wybierając go, zwróć uwagę, czy jest to również specjalista z dziedziny zachowań i zaburzeń emocjonalnych czworonogów. Podpowie też, jak kąpać psa, aby ten nie czuł lęku, jak go czesać itd.

Dobry psi psycholog rozpozna charakter psa, ew. oznaki agresji, a także im skutecznie zaradzi. Zwykle psy są wrogo lub bojaźliwie nastawione do zabiegów pielęgnacyjnych, ale dobry groomer szybko sobie z tym poradzi – potrafi sprawić nawet, że większość psów je polubi. Trzeba jednak dać im zarówno czas, jak i uwagę – oboje muszą się poznać i nawiązać nić porozumienia. 

Zabieg pielęgnacyjny małego i średniego psa trwa około dwóch godzin, a dużego psa nawet ok. 5 czy 6 godzin. Psi fryzjer nie może być zdenerwowany, musi panować nad emocjami, bo pies je od razu rozpoznaje i reaguje na nie. Strachliwy lub bojaźliwy nic nie zdziała, a agresywny jeszcze rozdrażni psa i wywoła w nim napięcie.

Powinien być stanowczy, ale też doświadczony w pracy z psami, bo wymaga ona dużego skupienia, zaangażowania oraz umiarkowanej empatii. Psie zachowanie potrafi zaś wyegzekwować spokojem i opanowaniem.

Tomek B., foto: jackmac34 / Pixabay