Spirulina stała się jednym z podstawowych elementów diety wegetariańskiej. Jest to alga o szeregu korzystnych dla zdrowia właściwości, która pomaga pokryć deficyty ścisłej diety np. pozbawionej pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Należy pamiętać, że kluczowe jest odpowiednie zaplanowanie diety wegetariańskiej, aby uniknąć niedoborów żywieniowych, które mogą wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Z tego powodu przydatne może być włączenie pewnych pokarmów o wysokiej gęstości odżywczej.
Spirulina ma wysoką zawartość związków o aktywności antyoksydacyjnej. W szczególności w obfitości występują fitoskładniki i chlorofil. Elementy te zostały powiązane z niższym ryzykiem rozwoju chorób przewlekłych, dzięki ich zdolności do neutralizowania powstawania wolnych rodników.
Uzupełnia spożycie białka
Jednym z krytycznych punktów diety wegetariańskiej jest spożycie białka. Ograniczenie pokarmów pochodzenia zwierzęcego może prowadzić do deficytu w tym aspekcie, co warunkuje zdrowie tkanki chudej. Spirulina ma tę właściwość, że zawiera znaczną ilość białka, choć nie ma takiej wartości biologicznej jak białko pochodzące z pokarmów zwierzęcych. Spirulina pomaga zaspokoić dzienne zapotrzebowanie.
Należy pamiętać, że w ostatnich latach w wytycznych żywieniowych i dietetycznych zwiększono zalecenia dotyczące spożycia białka. Korzystne jest osiągnięcie spożycia białka powyżej 0,8 grama na kilogram masy ciała dziennie u osób prowadzących siedzący tryb życia.
Dostarcza witamin z grupy B
Wiele diet wegetariańskich ma niedobór witamin z grupy B. Dotyczy to zwłaszcza B12. Należy zaznaczyć, że spirulina zawiera ten ostatni składnik odżywczy, aczkolwiek w formie nieprzyswajalnej. Jedynym sposobem na zagwarantowanie spożycia są suplementy lub produkty zwierzęce.
Pozostałe witaminy z grupy B są jednak niezbędne w metabolizmie energetycznym, a także w metabolizmie białek i tłuszczów. Brak tych witamin może prowadzić do chronicznego zmęczenia i znużenia. Spirulina jest więc dobrym pokarmem, który ogranicza to ryzyko.
Źródło mikroelementów.
Spirulina wyróżnia się nie tylko zawartością witamin z grupy B, ale także ważnych dla organizmu minerałów. Jednym z przykładów jest wapń, który jest kluczowy dla długotrwałego zdrowia kości. Zawiera również żelazo roślinne. Mimo, że wchłanianie żelaza jest ograniczone, pomaga ono zminimalizować ryzyko rozwoju anemii, co znacząco wpływa na samopoczucie.
Spirulina zawiera również potas i magnez. Ten pierwszy jest kluczowy w modulacji ciśnienia krwi, wywierając efekt antagonistyczny do działania sodu. Te ostatnie mogą przyczynić się do poprawy jakości wypoczynku. W rzeczywistości jest on stosowany z melatoniną ze względu na synergiczne działanie. Zmniejsza również skurcze nóg u kobiet w ciąży.
Spirulina to ważny składnik diety wegetariańskiej
Wprowadzenie spiruliny do diety wegetariańskiej może pomóc zminimalizować ryzyko niedoborów składników odżywczych. Z tego powodu dobrze jest spożywać ją regularnie, w kapsułkach jako suplement lub dodawać do preparatów kulinarnych. Stanowi źródło niezbędnych mikroelementów, choć należy zwrócić uwagę na inne kombinacje pokarmowe, aby zapewnić spełnienie wymagań. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju przewlekłych patologii.
Pamiętaj, że dieta wegetariańska jest uboga w witaminę D, witaminę B12, żelazo i białko. Należy zadbać o to, aby wszystkie te elementy były spożywane w odpowiednich dawkach, aby uniknąć problemów zdrowotnych w średnim okresie czasu, które mogą wpływać na dobre samopoczucie.