Ubezpieczenie floty

Ubezpieczenie floty to rodzaj polis komunikacyjnych – oferta adresowana jest do firm posiadających co najmniej kilka pojazdów. Czy warto się na nie zdecydować?
Z ubezpieczenia flotowego zwykle korzystają firmy spedycyjne i transportowe, a także ogromne korporacje mające dużą flotę pojazdów. Ten rodzaj ubezpieczenia jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, gdyż nie muszą one ubezpieczać każdego samochodu z osobna. Pamiętaj też, że flota nie musi być duża.

 

Jeden pakiet na całą flotę

Jedna umowa może zatem objąć wszystkie pojazdy – bez względu nawet na to, czy są to samochody osobowe, czy ciężarowe, a może jeszcze inne. Im większa flota, tym mamy szansę wynegocjować lepsze warunki, czyli po prostu tańszą polisę. Warto sprawdzić oferty u różnych ubezpieczycieli i je porównać – polecamy też spytać u sprawdzonego agenta ubezpieczeniowego. Wtedy rosną szanse na znalezienie atrakcyjnej oferty odpowiedniej dla liczby pojazdów, jakimi dysponujemy.

 

Co obejmuje pakiet ubezpieczeniowy?

Oczywiście jedną z podstawowych kwestii jest także zakres ubezpieczenia – warto pamiętać, aby porównać dane oferty dokładnie. Możemy znaleźć tanią opcję, ale okaże się, że niewiele znajdziemy w jej zakresie. Najczęściej ubezpieczenie takie obejmuje wszystkie pojazdy wraz z ich wyposażeniem. Ubezpieczenie floty samochodowej pozwala nam zatem oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Opłaca to mniej formalności, możliwość negocjacji, rozłożenie ryzyka ubezpieczeniowego na kilka pojazdów, a często także wsparcie opiekuna itd. – zalet jest wiele.

Można wybrać jedynie polisę OC lub skonfigurować pakiety złożone z kilku ubezpieczeń – w ich zakres mogą wejść m.in. takie ubezpieczenia, jak Zielona Karta, Autocasco, Odpowiedzialność cywilna posiadaczy pojazdów mechanicznych, Ochrona prawna, Ubezpieczenie Assistance, Ubezpieczenie szyb, Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków itd. Od nas zależy, co znajdzie się w naszym pakiecie, mimo że agent ubezpieczeniowy chętnie doradzi, co będzie dla nas opłacalne. Firmy są dość elastyczne, gdyż takim podejściem łatwiej im o klienta.

 

Co wpływa na cenę takiego ubezpieczenia?

Im większa flota danej firmy, tym szansa na atrakcyjne warunki i stawki rośnie. Możemy otrzymać dodatkowe zniżki przy odpowiednich negocjacjach. Elementów wpływających na cenę danej oferty jest jednak więcej – można otrzymać pakiet w korzystnej cenie także z innych powodów. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę także szkodliwość klienta, a zatem liczbę szkód i wartość wypłaconych odszkodowań. Istotna jest także historia ubezpieczeniowa pojazdów. Co więcej, pod uwagę brana jest nie tylko liczba samochodów czy w ogóle pojazdów, ale także ich wiek oraz typ. Każda oferta będzie się różnić – zależy, czy nasza flota obejmuje np. auta miejskie, skutery, a może ciągniki itp.

Aby nie przepłacać, warto udać się do ubezpieczyciela lub agenta ubezpieczeniowego, aby przedstawił nam swoją ofertę po zapoznaniu się z naszymi potrzebami. Pomoże on wybrać pakiet zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami.

 

(Fot. Free-Photos / KKw)