Sad - jabłonki

Po co nam osłonki na drzewka?

Spacerując po lesie, czasem natrafiamy na plastikowe osłonki wokół pnia młodych drzew. Jaka jest tak właściwie ich funkcja?

Dzika zwierzyna szkodliwa dla drzew

Niestety, mało które rośliny nie są narażone na zniszczenie przez wszelkiego rodzaju szkodniki. Czasem są to chwasty, innym razem zwierzęta, chociażby szalejące w ogródkach krety. Nie inaczej jest w lesie, gdzie tym razem zagrożenie stanowią zające, gryzonie i dzika zwierzyna, która lubi podgryzać korzenie i pnie drzewek. W efekcie młode drzewka obumierają, nie mając nawet szansy na to, by wyrosnąć na duże, silne drzewa. Z jednej strony trudno wymagać od dzikich zwierząt, że nagle zrezygnują ze swoich naturalnych zachowań, ale niewątpliwie jest to problem, z którym to my, ludzie, musimy sobie poradzić.

Osłonki, które ratują drzewa

Na obgryzanie pni narażone są zarówno drzewka w ogrodach, jak i lasach czy na łąkach – po prostu wszędzie tam, gdzie dopaść mogą je gryzonie lub dziko żyjące zwierzęta. Na szczęście znaleziono sposób, by ochronić drzewa bez jednoczesnego robienia krzywdy zwierzętom. Wokół pni drzew montuje się specjalne osłonki.

 

Producenci oferują duży wybór plastikowych siatek o różnej gęstości oczek, którą można dopasować do swoich potrzeb. Poradzą sobie zarówno z gryzoniami, jak i zwierzyną taka jak sarny, jelenie czy daniele, skutecznie broniąc dostępu do młodych drzew. Wiesz już więc, że te trochę śmiesznie wyglądające osłony przy drzewkach, to tak naprawdę bardzo potrzebna rzecz, która daje im szansę pięknie i zdrowo rosnąć.

Olga / pixa / Lichtsammler