Namiętność jest istotnym elementem trwałego związku, dlatego długotrwały brak zainteresowania seksem może budzić niepokój nawet w dobrze funkcjonujących relacjach. Często brak seksu jest związany z narastającym kryzysem w związku. Jak sobie z tym radzić?
Kiedy brak seksu staje się problemem w związku?
Seks stanowi naturalny i zdrowy aspekt życia, odgrywając kluczową rolę w budowaniu więzi między partnerami. Właśnie dlatego wszelkie trudności w tej sferze mogą wywoływać uzasadnione obawy. Niemniej jednak, brak chęci na seks nie zawsze oznacza kryzys w związku.
Czasami partnerzy decydują się na abstynencję seksualną wspólnie, na przykład z powodów religijnych, lub w przypadkach, gdy obie osoby mają niskie libido i satysfakcjonuje ich rzadsze współżycie. W takich relacjach brak aktywności seksualnej nie przeszkadza w tworzeniu zadowalającej więzi. Długotrwały brak seksu może również wynikać z nadmiaru problemów, które obniżają libido obu partnerów, ale niekoniecznie wpływają na jakość ich relacji. W takich chwilach inne elementy związku, jak intymność i zaangażowanie, mogą odgrywać główną rolę, a ochota na seks wróci, gdy sytuacja się unormuje. Jeżeli to Twoja sytuacja, nie ma powodów do obaw. Problem pojawia się wtedy, gdy Ty lub Twój partner odczuwacie niedosyt w sferze seksualnej, a brak bliskości staje się źródłem napięć między Wami. To sygnał, że warto podjąć działania w celu poprawy relacji.
Co może powodować brak ochoty na seks?
Brak zainteresowania seksem może być skutkiem niedopasowania partnerów w tej sferze lub trudności w wyrażaniu swoich potrzeb. Zbliżenia, które nie przynoszą satysfakcji, mogą zniechęcać do dalszych prób. Nawet przy dobrej komunikacji w łóżku, różnice w poziomie libido mogą prowadzić do problemów.
Częstą przyczyną braku chęci na seks są także problemy zdrowotne, takie jak:
- zaburzenia erekcji u mężczyzn (spowodowane problemami hormonalnymi lub krążeniowymi),
- nawracające infekcje dróg moczowo-płciowych u kobiet (wynikające z budowy anatomicznej, nasilające się przy częstym współżyciu),
- ból podczas seksu (u mężczyzn np. z powodu stulejki, u kobiet z powodu suchości pochwy),
- obniżone libido jako skutek uboczny leków (np. antydepresantów lub tabletek antykoncepcyjnych).
Problemy psychiczne
Problemy psychiczne mogą również prowadzić do spadku zainteresowania seksem, takie jak:
- traumatyczne przeżycia z przeszłości,
- rygorystyczne wychowanie, które postrzega seks jako coś niewłaściwego,
- kompleksy i brak akceptacji własnego ciała (np. po ciąży),
- lęk przed niechcianą ciążą,
- chroniczny stres, przemęczenie, depresja.
Przewlekły brak zainteresowania seksem może powodować napięcia, a nawet prowadzić do rozpadu związku, choć częściej to narastający kryzys w relacji jest przyczyną zaniku życia seksualnego.
Brak seksu – jak to wpływa na związek?
Rutyna może zaszkodzić życiu erotycznemu, podobnie jak innym aspektom relacji. Namiętność, która początkowo łączy partnerów, może z czasem słabnąć, ale jeśli dbają o związek, seks pozostaje jego istotnym elementem. Wymaga to jednak pielęgnowania, niespodzianek i troski o własny rozwój, aby wciąż być atrakcyjnym dla drugiej osoby. Partnerzy często zapominają o tym, gdy są skupieni na pracy lub wychowywaniu dzieci.
Brak seksu może również wynikać z poważnych konfliktów, od codziennych sprzeczek o obowiązki domowe po zdradę. W takich sytuacjach zanikają namiętność i poczucie bliskości, a jedna ze stron może unikać współżycia, aby ukarać partnera lub nim manipulować. W każdym przypadku brak seksu lub ochoty na zbliżenie wskazuje na pogarszającą się komunikację między partnerami. Niezależnie od przyczyny, zanik życia seksualnego może prowadzić do frustracji i innych trudnych emocji, które pogłębiają już istniejący kryzys w związku. Zazwyczaj również brak seksu wpływa negatywnie na poczucie własnej wartości obu partnerów. Dlatego jeśli widzisz te symptomy w swoim związku, nie ignoruj ich!
Jak radzić sobie z brakiem seksu w związku?
Czasami rozwiązanie problemu braku ochoty na seks może być proste – wystarczy wizyta u lekarza lub szczera rozmowa o swoich potrzebach. Pomóc może również wprowadzenie zmian w codziennym życiu, na przykład wspólny wyjazd na urlop czy znalezienie nowego hobby. Jeżeli jednak brak seksu jest związany z trudnymi emocjami lub konfliktami, które wykraczają poza sferę intymną, konieczna będzie praca nad całą relacją.
Pamiętaj, że odpowiedzialność za to, co dzieje się w związku, spoczywa na obu partnerach. Wspólne problemy można rozwiązać jedynie przez dobrą komunikację. Postarajcie się spokojnie, bez emocji, oskarżeń i ocen, porozmawiać o swoich uczuciach – smutkach, obawach, nadziejach. Jeśli trudno Wam rozpocząć taką rozmowę, warto rozważyć pomoc seksuologa lub psychoterapeuty. Zrozumienie nawzajem swoich potrzeb może pomóc w odbudowaniu namiętności, która kiedyś Was łączyła.