kość

Jak walczyć z osteoporozą? Skuteczne sposoby

Osteoporoza nazywana jest złodziejem kości, działającym jednak tak dyskretnie, że efekty zwykle widać wtedy, gdy jest za późno. Warto działać profilaktycznie, by obniżyć ryzyko zachorowania. Jak z nią walczyć, jak jej zapobiegać?

Sposoby na osteoporozę 

Osteoporoza to groźna choroba układowa, która charakteryzuje się obniżeniem masy kostnej i zaburzeniami w strukturze tkanki kostnej. Prowadzi to do obniżenia wytrzymałości oraz wzrost podatności na złamania. Lepiej temu zapobiegać jak najwcześniej i obserwować organizm oraz na czas rozpoznać objawy choroby, a w razie niepokoju i podejrzeń wykonać odpowiednie badania. 

Zwykle diagnoza przychodzi za późno – dopiero w szpitalu, gdy trafimy ze złamaniem. Działania profilaktyczne to przede wszystkim sport oraz odpowiednia dieta. Badanie, które pomoże ocenić postęp choroby, to densytometria – określa ono gęstość kości.

Aktywność fizyczna

Jedną z zalet uprawiania sportu jest utrzymywanie ładnej sylwetki i spalanie zbędnych kilogramów, ale codzienna dawka ruchu ma znaczenie także dla naszych kości. Warto o tym pamiętać i uprawiać wybrany sport – również w średnim i późniejszym wieku. Może to być spacer, nordic walking, pływanie czy trucht. 

Aktywność fizyczna niesie też korzyści dla układu sercowo-naczyniowego, a plusów aktywnego spędzania wolnego czasu jest przecież dużo więcej. Sport wpływa ponadto pozytywnie na stan emocjonalny i psychiczny, poprawia nastrój, obniża ryzyko wystąpienia depresji, wzmacnia siłę i kondycję.

Odpowiednia dieta

Brak aktywności fizycznej to jeden z powodów rozwoju choroby – drugim ważnym czynnikiem jest niewartościowa dieta. Należy zadbać, aby w diecie nie brakowało produktów, które mają wpływ na strukturę tkanki kostnej. 

Powinny być one źródłem składników mineralnych – jak wapń, magnez, fosfor, witamina C, witamina K oraz witamina D. Jadaj też orzechy, dobre tłuszcze, świeże warzywa (głównie zielone) oraz ziarna. Warto też ograniczyć sód w diecie. Co ważne, należy też unikać restrykcyjnych diet odchudzających, gdyż właściwa masa ciała także pomoże zapobiegać utracie gęstości mineralnej kości.

Witamina D ze słońca

Wskazane jest też korzystanie ze słońca, ale w sposób umiarkowany – wystarczy ok. 20 min dziennie spędzane na słońcu. 

Suplementy diety

Dobrym pomysłem jest też regularne spożywanie suplementów diety na wzmocnienie kości, stawów i mięśni. Nie zastąpią one dobrej diety, ale będą jej dobrym uzupełnieniem – ważna jest w tym przypadku regularność oraz odpowiednie dopasowanie suplementów. 

Unikanie używek

Unikanie alkoholu, dużej ilości kawy i palenia papierosów – używki nie wpływają korzystnie również na kości. Trzeba też skonsultować z lekarzem zażywanie leków sterydowych. 

Wsparcie ginekologa. Panie powinny zadbać też o opiekę ginekologa w okresie menopauzy – często zalecana jest suplementacja. Zmiany hormonalne prowadzą do szybszej utraty masy kostnej.

Leczenie osteoporozy jest trudne, dlatego tak ważne są działania profilaktyczne. Lekarz wybierze najlepszą terapię dla chorego.

Lena.k, f: Taokinesis / pixabay