Trądzik – problem nie tylko nastolatków

Trądzik to jeden z najczęściej występujących problemów skórnych, z którym borykamy się nie tylko w okresie dojrzewania. Co warto o nim wiedzieć, a przede wszystkim – jak z nim skutecznie walczyć? Wyjaśniamy poniżej.

Klucz do sukcesu – systematyczność

Trądzik to choroba zapalna – najczęściej pojawia się u osób w okresie dojrzewania, gdyż wtedy zachodzą różne zmiany hormonalne. Często jednak jest problemem także osób dorosłych. Jest kilka sposobów, aby walczyć z trądzikiem, ale naczelna zasada jest jedna – kluczowa jest systematyczność. Codzienna pielęgnacja skóry to podstawa.

Główne przyczyny trądziku

Jedną z przyczyn trądziku są zablokowane gruczoły łojowe – stąd już prosta droga do stanu zapalnego. Stopniowo powstają zaskórniki, które często zmieniają się w trądzik. Przyczyny trądziku to również brak właściwej pielęgnacji skóry – jej starannego oczyszczenia – oraz demakijażu i złe nawyki żywieniowe.

Jak walczyć z trądzikiem?

Na wystąpienie trądziku duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne – nie można mieć pewności, że uda się go w pełni wyleczyć, ale na pewno można skutecznie i zauważalnie redukować jego przejawy. Co pomaga w leczeniu trądziku?

Pielęgnacja codziennym nawykiem. Warto przestrzegać rutyny w pielęgnacji – pierwszy krok to oczyszczanie skóry dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Warto wybrać dobrej jakości mleczko, żel, olejek czy płyn micelarny do skóry trądzikowej. Sięgaj po produkty bez alkoholu, aby nie wysuszyć i nie podrażnić skóry.

Nawilżenie. Drugi krok to nawilżenie – krem na trądzik, ew. maść. Nawodnią skórę i przyspieszą proces gojenia się zmian. Pamiętaj, że należy je stosować punktowo – na trądzik, nie na całą twarz.

Peeling. Dobrym pomysłem jest też raz w tygodniu złuszczenie skóry, czyli peeling. W ten sposób usuniesz obumarłe komórki naskórka.

Poza tym staraj się nie dotykać twarzy, nie wyciskać krost, często ścieraj kurze w mieszkaniu, zmieniaj pościel, dbaj o relaks, uprawiaj sport i urozmaicaj dietę.

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Zajrzyj na stronę https://www.lemone.pl/ i skontaktuj się z ekspertem.

Ewelina, f: Kjerstin_Michaela  / pixabay