czyszczenie srebrnej biżuterii

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

Za pojawianie się na srebrnej biżuterii nieestetycznego nalotu odpowiada reakcja chemiczna zachodząca między srebrem a związkami siarki w powietrzu. Są proste metody, by skutecznie wyczyścić srebrną biżuterię i pomóc jej odzyskać blask.

Jak czyścić biżuterię ze srebra, a czego unikać? Elementarne zasady 

Sam poradzisz sobie z usunięciem czarnego nalotu ze srebra – jest wiele domowych sposobów, są też specjalne produkty dostępne w sklepach z biżuterią. Wyjątkowo cenne ozdoby możesz też oddać do jubilera, który zajmie się nią profesjonalnie. 

Srebro nie wykazuje wysokiej odporności na zarysowania i czyści się wyjątkowo łatwo, ale trzeba pamiętać, że to dość delikatny materiał. Dlatego warto wiedzieć, czym je czyścic, ale także, czego do czyszczenia srebrnych ozdób nie używać. Unikaj ostrych oraz twardych materiałów, czyli szczotek do sprzątania, druciaków, papieru ściernego czy szczoteczek o twardym włosiu. Do przetarcia srebrnej biżuterii dobra będzie miękka i chłonna ściereczka z mikrofibry. 

Jak wyczyścić srebrną biżuterię domowymi sposobami?

Przed rozpoczęciem czyszczenia srebro należy namoczyć w misce – ważne, by nie była metalowa, bo może dojść między pierwiastkami do reakcji chemicznej. Ta podstawowa czynność, która ułatwi dalsze etapy pielęgnacji. 

Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznych preparatów, a potrzebujesz szybko wyczyścić ulubione ozdoby, wypróbuj sposoby domowe. Każdy z nas ma w domu coś, co może się przydać. Czyszczenie srebrnej biżuterii nie jest trudne, ale takie sposoby nie zabezpieczą srebra przed utlenianiem.

Do czyszczenia srebra wypróbuj m.in. roztwór z kuchennej sody oczyszczonej. Trzeba ją rozpuścić w wodzie, by otrzymać pastę, którą następnie nakłada się na biżuterię. Można też zanurzyć ozdoby z nalotem w roztworze przygotowanym z dwóch łyżeczek sody oczyszczonej i połowy szklanki octu. Po 2-3 godzinach należy je opłukać i wytrzeć. 

Wypróbowany domowy sposób to również czyszczenie biżuterii pastą do zębów (nie może to być pasta wybielająca). Wystarczy nanieść odrobinę pasty na miękką szmatkę lub szczoteczkę, przetrzeć nią biżuterię, a potem usunąć nadmiar pasty i wysuszyć ozdoby. 

Przydatna jest też mikstura z oliwy z oliwek i cytryny. Połącz pół szklanki soku z cytryny i jedną łyżeczkę oliwy, zanurz w roztworze ściereczkę i wyczyść nią biżuterię, a potem opłucz ją i starannie wysusz. 

Profesjonalne produkty do pielęgnacji srebrnej biżuterii 

W naszym sklepie zamówisz specjalne preparaty do czyszczenia i pielęgnacji srebra – proponujemy wysokiej jakości kosmetyki do biżuterii i zegarków, które gwarantują usunięcie czarnego osadu. Są to m.in. spraye, płyny i ściereczki jubilerskie, a także całe zestawy marki HELI. 

Specjalnie opracowane i bezpieczne formuły zapewniają świetne efekty czyszczące i odświeżające. Rozpuszczą one osad, ale dodatkowo polerują i chronią srebro przed czernieniem, opóźniając proces utleniania srebra. Jeżeli będziesz potrzebował wypolerować srebro, to najlepiej użyj polerki. 

Poza pielęgnacją znaczenie ma też odpowiednie przechowywanie srebrnej biżuterii. Przede wszystkim unikaj kontaktu z detergentami i preparatami do sprzątania ze względu na związki, które powodują utlenianie się srebra. Najlepiej przechowuj biżuterię w eleganckich pudełkach.

Kar, f: Nile / pixabay